•  NOWOŚCI W BIBLIOTECE

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia interaktywnej prezentacji z realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 dla naszego liceum.

Znajdziecie tu książki, które w ramach tego programu zostały zakupione do naszej biblioteki.

Wystarczy kliknąć w  link

Zainteresowanych zapraszamy do biblioteki szkolnej.

•  2 KWIETNIA
           MIĘDZYNARODOWY  DZIEŃ  KSIĄŻKI

Święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.

Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci
          oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

Ponieważ nie możemy porozmawiać o bajkach Andersena w naszej Bibliotece szkolnej,
          chcę przypomnieć Wam o tym święcie.

Zapraszam do obejrzenia prezentacji, w której znajdziecie mnóstwo ciekawostek, zadań i linków.

Baśnie Andersena by Ewa Tarapata on Genially

•  27 MARCA OBCHODZIMY
           MIĘDZYNARODOWY  DZIEŃ  TEATRU

Choć teatry są zamknięte dobrze jest o nich pamiętać.
          Międzynarodowy Dzień Teatru to święto, które zostało uchwalone w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach.

Pomimo zamknięcia, polecam poszukać, w sieci można znaleźć mnóstwo sztuk teatralnych, warto więc znaleźć coś dla siebie.

A może Wy znacie jakieś ciekawe sztuki teatralne, które warto by było zobaczyć w Internecie?
          Czekam na Wasze opinie.

Korzystając z uprzejmości i pracy koleżanki z innej biblioteki, chciałam Wam pokazać, na czym polega życie w teatrze.

Jak powstaje spektakl teatralny?

•   WIOSNA  W  BIBLIOTECE

ZAJRZYJ  KONIECZNIE

1 lutego 2021

9 rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

"Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma... ..."

Autorem tych słów jest wybitna poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka, felietonistka,
        a także laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996)- Wisława Szymborska.
        Jej utwory zostały przetłumaczone na 40 języków, choć napisała zaledwie ok. 350 wierszy. Jej twórczość nagrodzono najbardziej prestiżową nagrodą w dziedzinie literatury, za "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

Złote myśli Wisławy Szymborskiej

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

Trzy słowa najdziwniejsze
        Kiedy wymawiam słowo Przyszłość,
        pierwsza sylaba odchodzi już do przeszłości.
        Kiedy wymawiam słowo Cisza,
        niszczę ją.
        Kiedy wymawiam słowo Nic,
        stwarzam coś, co nie mieści się w żadnym niebycie.

Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy. Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy.

Ktoś powiedział, że ludzie głupieją hurtowo i mądrzeją detalicznie. Dlatego kochamy i popieramy przypadki detaliczne.

Życie pisze najbardziej oryginalne, najbardziej komiczne a jednocześnie najbardziej dramatyczne scenariusze.

Żyjemy dłużej,
        ale mniej dokładnie
        i krótszymi zdaniami.

Mnie się wydaje, że naprawdę zaczynamy mówić za dużo. Wszyscy mówią, mówią, tymczasem tak naprawdę, prawdziwe, warte wypowiedzenia myśli rodzą się trzy, cztery na epokę.

Żaden dzień się nie powtórzy,
        Nie ma dwóch podobnych nocy,
        Dwóch tych samych pocałunków,
        Dwóch jednakich spojrzeń w oczy.

Moje znaki szczególne
        to zachwyt i rozpacz.