• Dary dla schroniska
    • Dary dla schroniska

    • Nowa galeria Dary dla schroniska została dodana do albumu fotograficznego

     Wspieramy schronisko dla bezdomnych zwierząt w Nowym Dworze Mazowieckim. W akcję przekazania włączyli się licealiści, którzy działają w szkolnym wolontariacie jak i najmłodsze dzieci ze szkoły podstawowej.

   • NARODOWY DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI
    • NARODOWY DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

    • #SZKOŁADOHYMNU

     Dzisiaj z całą społecznością szkolną świętowaliśmy 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

     Uczniowie przyszli do szkoły w odświętnych strojach z przypiętymi kotylionami.

     O godzinie 11:11 odśpiewaliśmy Hymn Państwowy, a następnie obejrzeliśmy w salach lekcyjnych prezentację o Święcie Niepodległości.

     Szkolne korytarze zapełniły się pięknymi dekoracjami, które uświetniły ten niezwykły dzień.

   • Halloween
    • Halloween

    • Uczniowie klas drugich zapoznali się z ze zwyczajem krajów anglojęzycznych - Halloween.

     Zrobiliśmy dynie i pamiątkowe zdjęcia. Zabawy było co nie miara.

     Halloween, jak co rok wypada o tej samej porze, a dokładniej 31 października. Nazwa Halloween to skrót od All Hallow Even, który oznacza Wigilię Wszystkich Świętych, podczas której ludzie odprawiali modły za wszystkich zmarłych. Jedni wiążą to święto z celtyckimi obrządkami Samhaim, które był z kolei związane były ze świętem zmarłych. Celtowie wierzyli, że podczas święta zmarłych zaciera się granica między światem żywych i umarłych. To właśnie w tym dniu duchy przedostawały się do rzeczywistości ludzi, a dusze zmarłych zapraszane były do domów. 

    • WIZYTA W MALADZE

    • W październiku odbyła się druga wizyta projektowa w  szkole partnerskiej w hiszpańskiej Maladze, w ramach przedsięwzięcia Górski w  Andaluzji. Było fantastycznie!

   • * * * Z okazji Dnia Nauczyciela * * *
    • * * * Z okazji Dnia Nauczyciela * * *

    • Dziękujemy!!!

     Za każdy uśmiech, życzliwość i dobrą radędla naszych dzieci.

     Życzymy Państwu zdrowia, cierpliwości, wytrwałościi, zrozumienia dla uczniów,
     żeby Państwa praca była jak najprzyjemniejsza, a nauka dla dzieci przy Państwa wsparciu 
     stała się wspaniałą przygodą intelektualną.

     W imieniu rodziców i uczniów 

     Rada Rodziców
     przy Zespole Szkół nr 49 

    • WYCIECZKA 2PB I 2PC

    • W dniach 4-6 października klasy 2PB i 2PC były na wycieczce w Krakowie i okolicach. Zakwaterowani byliśmy w Dobczycach w bardzo ładnie położonym hotelu „Kasztelan” z widokiem na jezioro Dobczyckie.

     Dwa pierwsze dni spędziliśmy w „Arenie Mocy” w Sierakowie, gdzie mieliśmy dużo zajęć.

     Zaliczyliśmy strzelnicę paintballową, tor przeszkód i do szybkiej jazdy dla autek RC, rozgrywki painballowe oraz paintballowy tor przeszkód na czas, a w przerwie było ognisko z pieczeniem kiełbasek.

     Trzeciego dnia odbyliśmy spacer z przewodnikiem po Krakowie.

     Wróciliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i przede wszystkim zintegrowani.

     Beata Opiela, Joanna Wiejak, Marcin Zioło

   • MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2021
    • MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2021

    • W październiku biblioteki szkolne na całym świecie obchodzą swoje święto.

     1 października rozpoczął się Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (MMBS) ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Tradycja tego święta ma już 20 lat.

     Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, rozbudzanie i kształtowanie kultury czytelniczej, integracja środowiska szkolnego.

   • KONKURS - CAŁA PRAWDA O CZYTANIU KSIĄŻEK
    • KONKURS - CAŁA PRAWDA O CZYTANIU KSIĄŻEK

    • Regulamin szkolnego konkursu na wiersz, rymowankę lub hasło reklamujące książkę, bibliotekę oraz czytanie:

     Cele:

     -rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów w wykorzystaniu różnych środków wyrazu,

     - popularyzacja czytelnictwa,

     - umacnianie wiary we własne siły i możliwości osiągania sukcesów,

     - zachęcanie dzieci do aktywności twórczej,

     - rozbudzanie zainteresowania biblioteką.

      

     Adresaci: uczniowie klas II – V Szkoły Podstawowej oraz Liceum Ogólnokształcącego w ZS nr 49.

     - Przedmiotem konkursu jest wiersz –rymowanka lub oryginalne hasło promujące książkę, bibliotekę szkolną oraz czytanie.  Prace mogą zawierać elementy baśniowe.

     Każdy uczeń może złożyć tylko jedną pracę. - Przystąpienie ucznia do konkursu jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu.

      

     Termin: Prace należy wysłać na e-mail marta.latek@gorski.edu.pl do 29 października 2021r. i zamieścić imię i nazwisko ucznia oraz klasę.

      

     Ocena: Komisja konkursowa wybierze najlepsze wiersze i hasła, oceniana będzie pomysłowość, oryginalność oraz zgodność z tematem konkursu. Ogłoszenie wyników nastąpi  2 listopada 2021r. na stronie internetowej szkoły.

     Uczestnicy konkursu otrzymają nagrody oraz pamiątkowe dyplomy.

      

     Organizatorzy: Biblioteka szkolna

     Zapraszamy do udziału!!!

    • TEATR KAMIENICA

    • Nowa galeria TEATR KAMIENICA została dodana do albumu fotograficznego

     W Teatrze Kamienica nasi uczniowie obejrzeli drugą z kolei sztukę z tryptyku edukacyjnego, spektakl pt. "My dzieci z Dworca ZOO". Ponadto uczniowie poznali niezwykłą historię miejsca, w którym 12 lat temu powstał teatr Emiliana Kamińskiego, stworzony z pasji i miłości do Warszawy. Obejrzeli też, prezentowaną w Teatrze, piękną i bezcenną makietę przedwojennej Warszawy, miasta nazywanego "Paryżem Północy". W lekcji w terenie uczestniczyli uczniowie klas: 1PA, 1PB, 3PA i 3PD

    • SPOTKANIE Z POWSTAŃCEM WARSZAWSKIM

    • Nowa galeria SPOTKANIE Z POWSTAŃCEM WARSZAWSKIM została dodana do albumu fotograficznego

      

     Gościem w naszej szkole był Pan prof. Leszek Żukowski, ps. „Antek”, członek Szarych Szeregów i żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego oraz więzień obozów koncentracyjnych. Profesor nauk technicznych, major Wojska Polskiego w stanie spoczynku, w latach 2013–2020 prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim na początku służył jako łącznik, gdy zdobył broń, od 7 VIII 1944 był żołnierzem batalionu "Łukasiński". Gdy upadała Starówka, skierowany na Pl. Teatralny, by pozorować obecność powstańców. Tu aresztowany 2 IX i wywieziony do obozu koncentracyjnego Flossenbürg gdzie przeżył 8 miesięcy, następnie po 7 dniach marszu, dotarł do obozu koncentracyjnego Dachau, gdzie spędził kilka dni, aż do wyzwolenia przez Amerykanów. Dziś swoimi doświadczeniami Pan Profesor podzielił się z naszymi uczniami z klas: 1PA i 2PC

    • DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH - 1b

    • Nowa galeria DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH - 1b została dodana do albumu fotograficznego

     W klasie 1b na lekcjach mówiliśmy o Hiszpanii. Uczniowie dowiedzieli się m.in. kilku ciekawostek na temat tego, że lizaki wymyślili Hiszpanie, a logo Chupa Chups zaprojektował hiszpański artysta Salvador Dali. Dzieci w grupach wykonały prace inspirowane jego twórczością.

    • LEKCJE W TERENIE

    • Nowa galeria LEKCJE W TERENIE została dodana do albumu fotograficznego

     Nasi uczniowie uczestniczyli w lekcji geografii (z licznymi elementami historii) w terenie. Huta Warszawa, dzisiaj pod nazwą ArcelorMittal Warszawa, wiosną przyszłego roku świętować będzie 65 lat działalności, tj produkcji stali. Ten potężny zakład ma blisko 300 ha powierzchni, zatrudnia ponad 500 pracowników i 200 podwykonawców, którzy rocznie produkują ponad pół miliona ton stali w 500 gatunkach, tj 200 tys km prętów, co oznacza, że można by nimi 5 razy opleść Ziemię. Co drugi samochód w Europie zawiera stal wyprodukowaną w warszawskiej hucie. Niezwykłe rzeczy działy się tu w VIII 1980r. gdy rodziła się Solidarność. Wybuchły strajki i na prośbę hutników przybył tu ks. Jerzy Popiełuszko, który szybko stał się przyjacielem hutników. Do dziś stoi tu ołtarz przy którym ks. Jerzy sprawował Eucharystię.

    • MUZEUM KATYŃSKIE - KLASA 3PD

    • Nowa galeria MUZEUM KATYŃSKIE - KLASA 3PD została dodana do albumu fotograficznego

     Dziś, w 82. Rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę, uczniowie kl. 3PD zwiedzili Muzeum Katyńskie. Otwarto je dokładnie 6 lat temu, w kaponierze twierdzy - Cytadeli Warszawskiej. To pierwsza na świecie placówka martyrologiczno - muzealno - badawcza dokumentująca zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tys. jeńców i więźniów (w tym 15 tys. oficerach) przetrzymywanych w latach 1939 - 1940 w sowieckich obozach i więzieniach. Są tu dowody zbrodni, wydobyte w latach 90. XX w. z czterech cmentarzy katyńskich: Katyń, Charków, Miednoje, Bykownia. Eksponowanych jest "tylko" 7 tyś dowodów, zaś 30 tys znajduje się w magazynach.

    • ZWIEDZANIE MUZEUM Mt 5, 14

    • Nowa galeria ZWIEDZANIE MUZEUM Mt 5, 14 została dodana do albumu fotograficznego

     Reprezentacja klasy 3 PD miała przyjemność zwiedzić (działające zaledwie od 1,5 roku) Muzeum Mt 5,14, które za pomocą nowoczesnego przekazu opowiada historię m.in. ucznia naszej szkoły - Stefana Wyszyńskiego, beatyfikowanego 12 września b.r. Jego postawa i działanie jako Prymasa Polski miały nieoceniony wpływ na sytuację Polaków i Kościoła w powojennej Polsce, rządzonej przez reżim komunistyczny. Uczniowie mogli też dowiedzieć się o mniej znanych faktach z życia Wyszyńskiego, o latach jego młodości, działaniach w okresie międzywojennym czy podczas okupacji niemieckiej. Muzeum to również fascynująca opowieść o historia Polski, przypominająca burzliwy wiek XX od 1901r. (narodziny Prymasa) do 2005r. (śmierć Jana Pawła II).

    • PALMIRY

    • Nowa galeria PALMIRY została dodana do albumu fotograficznego

     W środę 15 września uczniowie klas 3PB i 3PC uczestniczyli w wycieczce do Kampinoskiego PN. Odbyli spacer przez Puszczę Kampinoską, zwiedzali Muzeum Miejsce Pamięci - Palmiry oraz cmentarz.

    • NASZ GOŚĆ

    • Nowa galeria NASZ GOŚĆ została dodana do albumu fotograficznego

     Naszym gościem była dziś Pani Joanna Król, od 11 lat przewodnik - wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego. Warszawianka od pokoleń. Urodziła się w dniu, gdy Polacy zdobyli Monte Cassino, (były to równocześnie 24 urodziny Karola Wojtyły).

     Pani Joanna podzieliła się swoją wiedzą o czasach okupacji, a także swoimi doświadczeniami z trudnego okresu powojennego w Warszawie. Praca w Muzeum daje jej "metafizyczny kontakt z rodziną" gdyż jej najbliżsi (rodzice, dziadkowie) doświadczyli największego okrucieństwa niemieckiej okupacji.

     Pani Joanna urodziła się na Woli, a gdy miała 10 tygodni, Niemcy rozpoczęli rzeź Woli - obok holokaustu, największe ludobójstwo na okupowanych ziemiach polskich. Po wojnie, w skrajnej biedzie i głodzie, dorastała w ruinach Warszawy, mieszkając najpierw na zniszczonej Woli. Po studiach, Pani Joanna pracowała blisko 40 lat jako nauczycielka dzieci niepełnosprawnych.

     W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas: 1PB, 1PD, 2PC i 3PD

    • Certyfikat Varsavianistyczny

    • Nowa galeria Certyfikat Varsavianistyczny została dodana do albumu fotograficznego

     Nasza szkoła otrzymała Certyfikat Varsavianistyczny 😀 Tym samym otrzymaliśmy stały tytuł Varsavianistycznej Szkoły 😀 a jest to efekt naszych szerokich, kilkuletnich działań, popularyzujących wiedzę o Warszawie, m.in: lekcje w terenie, spotkania z Powstańcami i innymi osobistościami związanymi z Warszawą, kartki świąteczne dla kombatantów, upamiętnianie rocznic, czy działania charytatywne 😀 Na zdjęciu reprezentacja naszej szkoły: uczniowie klasy 3PD z wychowawcą Tomaszem Markowskim koordynatorem projektu varsavianistycznego.

   • 82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę
    • 82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

    • Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski

     oraz Prezes Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie gen. dyw. Leon Komornicki

     mają zaszczyt zaprosić na uroczystość upamiętniającą 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę,

     która odbędzie się 17 września 2021 r. o godz. 17.00 w Warszawie

     przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie,

     Skwer Matki Sybiraczki

   • BEZPŁATNA INFOLINIA DLA DZIECI, MŁODZIEŻY, RODZICÓW I NAUCZYCIELI
    • BEZPŁATNA INFOLINIA DLA DZIECI, MŁODZIEŻY, RODZICÓW I NAUCZYCIELI

    • W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2021/2022, chcemy kontynuować pomoc dzieciom i młodzieży przeżywającym kłopoty i trudności, spowodowane m.in. skutkami izolacji rówieśniczej podczas epidemii COVID-19 oraz zapewnić im adekwatne wsparcie psychologiczne.

     Od 6 września działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów.

     Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci i młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

     Aby skorzystać z pomocy wystarczy zadzwonić na infolinię, gdzie profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania, doradzą, co można zrobić w danej sytuacji. Rozmówcy nie muszą się przedstawiać, mają zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

     Zachęcamy także do skorzystania z kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl

  • Kontakty

   • Zespół Szkół nr 49 w Warszawie
   • ul. Lwa Tołstoja 2; 01-910 Warszawa
   • tel: +48 22 835 95 58 fax: +48 22 835 95 58
   • sekretariat@gorski.edu.pl
   • Rekrutacja : rekrutacja@gorski.edu.pl
   • admin@gorski.edu.pl
   • BIP: zs49.bip.um.warszawa.pl
   • e-PUAP: /ZSnr49Warszawa/domyslna
 • Media społecznościowe

 • Galeria zdjęć

   brak danych